Vicdani Olarak Rahat Mısınız? Uzmanlar Açıkladı: Bu Hastalık Vicdanlı Kişileri Neredeyse Hiç Etkilemiyor

Araştırmacılar, 49 ila 81 yaşları arasındaki 44.000’den fazla kişiyi kapsayan sekiz araştırmadan elde edilen verileri analiz etti.

Bunlar 21 yıla kadar takip edildi ve bu süre zarfında 1.703’ünde demans gelişti.

Araştırmacılar ‘beş büyük’ ​​kişilik özelliğinin (vicdanlılık, dışa dönüklük, deneyime açıklık, nevrotiklik ve uyumluluk) ölçümlerini incelediler.

Ayrıca insanların hayatlarından ne kadar memnun kaldıklarını ve olumlu ya da olumsuz bir bakış açısına sahip olup olmadıkları gibi refah konularına da odaklandılar.

Analizler, daha dikkatli, örneğin işleri dikkatli ve doğru yapmaya özen gösteren, dışa dönük veya olumlu bir bakış açısına sahip kişilerin demans tanısı alma olasılığının daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Bazı araştırmalar ayrıca yeni deneyimlere açık olma, uzlaşmacı olma ve yaşam doyumu konularında yüksek puan alan katılımcıların hastalığa karşı bir tür korumaya sahip olduklarını da buldu.

Bu arada, nevrotiklik açısından yüksek puan alan ve olumsuz ‘duygulanımı’ daha fazla olan (örneğin, daha fazla öfke, endişe, suçluluk veya korku duygularına sahip olanlar) demans tanısı alma riski daha yüksekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir