Ticaret Bakanı Ömer Bolat, G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Zirvesi’nde 9 toplantıya katıldı

TİCARET Bakanı Ömer Bolat, Hindistan’da düzenlenen G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Zirvesi’nde 9 toplantıya katıldı, üye ülkelerin bakanları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Bakan Bolat, Hindistan dönem başkanlığında gerçekleştirilen G20 zirvelerinin ‘Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı’ için Hindistan’ın Jaipur kentinde oturumlara katılarak, ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Bolat, ikili görüşmeler çerçevesinde Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah AI Kasabi ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen ayki Suudi Arabistan ziyaretinde de ela alınan; ikili ticaret, müteahhitlik hizmetleri, Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu kapsamındaki iş birliği fırsatları gibi konulara ilişkin atılabilecek somut adımları değerlendirdik. Suudi Arabistan’a kırmızı et, beyaz et, süt ürünleri ihracatı ve teminat mektupları kabulü konusundaki sorunlar çözüme kavuşturuldu. Ülkelerimiz arasındaki üst düzey iş birliği doğrultusunda, ticari ilişkilerimizi daha da geliştireceğimize inanıyoruz” dedi.

Bolat daha sonra Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Dr. Ngozi Okonjo Iweala ile bir araya geldi. Okonjo, Türkiye’nin saygın bir ülke olduğunu ve önümüzdeki şubat ayında Abu Dhabi de yapılacak DTÖ Bakanlar Komitesi toplantısında ilerleme sağlanması için Türkiye’nin katkılarını, desteğini yanlarında görmek istediğini belirtti.

‘ÇALIŞMALARIMIZI HIZLANDIRACAĞIZ’

Aynı gün Fransa Dış Ticaret ve Yatırımlar Bakanı Olivier Becht ile görüşen Bakan Bolat, Türkiye ve Fransa arasındaki ikili ticaret ve yatırım konularını ele aldıkları verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve 2024 yılı başında JETCO toplantısını ve iş adamları forumunu Türkiye’de yapmak üzerinde uzlaştıklarını ifade etti. Bakan Bolat, görüşmede Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecini de değerlendirerek, iş çevreleri arasındaki diyaloğu güçlendirecek ve karşılıklı yatırımları artıracak adımlar için yakın çalışmaya karar verdiklerini belirtti.

Bakan Bolat, zirvenin ikinci gününde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi ile bir araya geldi.  Görüşmeden sonra açıklamada bulunan Bolat, “Önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması ile ekonomik ilişkilerimizde başlayacak yeni döneme ilişkin planlarımızı ele aldık, Cumhurbaşkanımızın Abu Dhabi ziyaretinde kararlaştırılan yatırım alanları ve müteahhitlik sektörümüzün BAE’nin ‘Abu Dhabi 2030 Vizyonu’ kapsamında yer alabileceği projeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. JETCO mekanizmamızın ilk toplantısını, iş adamlarımızın katılımıyla yıl sonuna kadar Türkiye’de yapmayı kararlaştırdık. Türkiye-BAE arasındaki ikili ticareti ve yatırımları arttırma noktasındaki çalışmalarımızı karşılıklı olarak hızlandıracağız” ifadelerini kullandı.

‘YATIRIMLARIN ARTIRILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

Toplantı kapsamındaki son görüşmesini Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile yapan Bakan Bolat, verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bolat, “En önemli ticaret ortaklarımızdan ABD ile ekonomik ve ticari bağlarımızı güçlendirmeye yönelik olarak düzenli ticari istişare mekanizmasını hayata geçireceğiz. ABD firmalarının Türkiye’deki yatırımlarının artırılması ve küresel tedarik zincirinde Türkiye’nin daha güçlü bir şekilde yer alması için birlikte çalışacağız” dedi.

Bakan Bolat ayrıca, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ticaretten Sorumlu Komiser Valdis Dombrovskis, Umman Sanayi, Ticaret ve Yatırım Teşvik Bakanı Qais Mohammed Al Yousef ve Güney Kore Ticaret Bakanı Dukgeun Ahn ile görüştü. Zirve sürecinde toplam 9 toplantıya katılan Bakan Bolat, bu toplantıların ve ikili görüşmelerin, Türkiye için özellikle ihracat ve istihdam açısından güzel gelişmelere ve iş birliklerine vesile olacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir