Rusya’dan Gürcistan’a tehdit: Osetya ve Abhazya’yı ilhak ederiz

Eski Rusya Devlet Başkanı mevcut Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Reuters’ta yer alan habere göre Medvedev, “Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde Rusya’ya katılma fikri hala oldukça popüler.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana ülkenin en katı siyasi seslerinden biri haline gelen Medvedev, “İlhak için iyi nedenler olursa büyük olasılıkla uygulanabilir.” dedi.

Gürcistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bahsi geçen bölgeler üzerinde kontrolünü kaybetmişti. Moskova, Gürcistan’ın güç kullanarak Güney Osetya’nın kontrolünü yeniden ele geçirme girişimine saldırıyla yanıt vermesinin ardından 2008 yılında bu bölgelerin bağımsızlığını tanımıştı.

Rusya’nın Gürcistan’la ilişkileri o tarihten bu yana yumuşamış olsa da Medvedev, Batı’yı Gürcistan’ın NATO’ya kabul edilmesi olasılığını gündeme getirerek gerilim yaratmakla suçladı.

Bölgelerin bağımsızlığının tanınmasının 15. yıldönümününde Medvedev, “Endişelerimiz gerçekleşmeye yaklaşırsa, beklemeyeceğiz.” dedi.

RUSYA, DONDURULMUŞ KRİZ BÖLGELERİ ÜZERİNDEN POLİTİKA ÜRETİYOR

Rusya yıllardır, Gürcistan’da Güney Osetya ve Abhazya bölgeleri, Ukrayna’da Donetsk ve Luhansk bölgeleri ve Moldova’da da Transdinyester’i etkisi altında tutarak, bu ülkeleri işgal tehditlerinde bulunuyor. Ki bu tehditlerini Ukrayna’da hayata geçirerek, Şubat 2022’de kanlı bir savaş başlattı. Yine 2008’de Gürcistan’a sert bir müdahalede bulunmuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir