Mercedes’in bilim kurgudan fırlayan yeni elektrikli konseptiyle tanışın!

Otomobil devleri elektrikli motorlara geçişte araç tasarımlarını da gözden geçirmeyi ihmal etmiyor. Son olarak Mercedes-Benz, CLA Concept adlı yeni elektrikli aracını görücüye çıkardı. Fütüristik görünümlü elektrikli otomobil, “ultra verimli” güç aktarma organlarıyla 750 km’ye kadar menzil vadediyor.

Mercedes-Benz CLA Concept neler vadediyor?

Mercedes, CLA Concept’in tek şarjla 750 km’nin üzerinde menzil sağlayacağını iddia ediyor. 100 km’de sadece 12,0 kWh’lik ortalama enerji tüketimiyle verimliliğe odaklanıyor. CLA Concept ayrıca hızlı şarj özelliği sayesinde 15 dakika içinde 400 km’ye kadar menzil kazanabiliyor.

CLA modellerini temel alan yeni konsept, 4.74 metre uzunluğunda bir kasaya sahip, 1.95 metre genişliğinde olan araç, 21 inç alaşım jantlara yer veriyor. Konseptin öne çıkan özelliği ise 274 adet ışıklı yıldızla süslenmiş kapalı ızgarası oldu.

Aracın iç kısmında ise tüm gösterge paneli elektronik ekran olarak tasarlandı. MBUX Superscreen olarak adlandırılan bu ekran, mini-LED panelden üretildi ve üç ayrı ekranda 3D grafiklere yer veriyor. Nvidia çiplerden güç alan panel, tamamen yeni MB-OS işletim sistemine sahip.

Mercedes, önceki elektrikli modellerden daha hafif olan yeni motoruyla da dikkat çekti. Sadece 110 kg ağırlığında gelen elektrikli motor, 235 hp (175 kW / 238 PS) güç üretebiliyor.

Mercedes-Benz Teknoloji Yöneticisi Markus Schäfer, CLA Concept’in yeni modeller için şablon görevi göreceğini söyledi. Otomobil üreticisi, Çin dahil olmak üzere önemli pazarlarda Tesla ve BYD gibi markalarla mücadele etmek istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir