Hep birlikte, her yerde, aynı duygularla… Büyük Önder’e büyük vefa

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85’inci yıl dönümünde, saatler 09.05’i gösterdiğinde hayat durdu. Vatandaşlar, sokaklarda, iş yerlerinde, evlerinin balkonlarında, saygı duruşunda bulundu. Caddelerde araçlarından inen sürücüler de Ata’ya saygılarını gösterdi.

* İzmir’de çok sayıda vatandaşın katılımıyla Konak Atatürk Meydanı’nda 09.05’i gösteren saat ve “7’den 77’ye izindeyiz” koreografisi yapıldı.

* Antalya’da sirenlerin çalmasıyla sürücüler araçlarını yol kenarında durdurup flaşörlerini yakarak saygı duruşunda bulundu. Konyaaltı Sahili’nde ise bir grup kadın saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu. Yüzerken sirenleri duyan iki kişi de kıyıya yaklaşıp saygı duruşunda bulunarak Türk bayrağı açtı.

* Bursa’da aydınlatma direklerinde bakım yapan tekniker, yerden 18 metre yükseklikte Atatürk’e saygı duruşunda bulundu.

Derinlerde andılar

* Muğla’nın Fethiye ilçesinde bir grup dalgıç denizin 10 metre derinliğinde üzerinde Atatürk resmi bulunan Türk bayrağı ile “Saygıyla Anıyoruz” yazılı bir afiş açtı.

* Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessese Müdürlüğü Maden Ocağında bazı madenciler kömür ocağı girişinde bazıları da müessese avlusunda saygı duruşunda bulundu.

* Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğrencileri ve Tokat Gençlik merkezi tarafından hazırlanan ve 400 kişinin katıldığı koreografide yapılan dev saatte, 09.05’te zamanın durduğu vurgusu yapıldı.

* Çorum’da düzenlenen resmi törene katılan 65 yaşındaki Satı Tunç saygı duruşunun ardından kendi yazdığı, “Yurdumuz üzerinde en büyük umutsun/ Bu güzel yurdum seni nasıl unutsun” mısralarının yer aldığı şiirini okudu.

İş makinesi üzerinde

* Niğde’de sirenlerin çalmasıyla bir inşaattaki işçiler, iş makinelerinin üzerinde saygı duruşunda bulundu. 

* Kapadokya’da sıcak hava balonları, Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla havalandı.

* Kırşehir’de toplu taşıma araçlarında bulunanlar siren sesleriyle ayağa kalktı.

* Adana’da Atatürk Parkı’ndaki Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene yüzlerce vatandaş Atatürk fotoğraflı kravat ve tişörtleriyle katıldı. Bir fabrikadaki kaynak işçileri, bir meyve paketleme tesisindeki işçiler ile Kozan’da kurulan semt pazarındaki müşteri ve pazarcılar da saygı duruşunda bulundu.

* Hatay Samandağ’da, Çevlik Sahili’nde “Ata’ya Saygı Zinciri” oluşturuldu. Programa denizden tekneler de saat sirenlerini çalarak katıldı.

* Bitlis Tatvan’da Seydi Ali Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Denizcilik Bölümü’nden 75 öğrencinin katılımıyla 1938 tarihini oluşturan öğrenciler, sonsuzluk işareti de yaparak Atatürk posteri açtı.

Ağlayarak okudu

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde Pınarlıbacı İlkokulu’nda şiir okuyan 2. sınıf öğrencisi Sümeyye Önal, gözyaşlarını tutamadı. Önal, “Duygulandım ve kalbimizde yaşadığını hissettim” dedi.

Esnaf duasında Atatürk’ü andılar

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde asırlardır her cuma yapılan “esnaf duası”nda Atatürk, dualarla anıldı. Duaya ilçe sakinleri ve yerli turistler de eşlik etti.

Demirören Medya’da duygu dolu program

Atatürk, vefatının 85. yılında Demirören Medya Center’da da anıldı. Programda Milliyet, Hürriyet, Posta ve Fanatik gazetelerinin arşivindeki 10 Kasım’a özel hazırlanan kapaklardan oluşan sergi ilgi gördü. Hisart Canlı Tarih Müzesi koleksiyonunda yer alan Atatürk’ün Trablusgarp, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı dönemlerine ait kıyafetleriyle bir canlandırma sergisi hazırlandı. Atatürk’ün sevdiği türkülerin çalındığı programda duygu dolu anlar yaşadı. 

Ata’ya saygı

* İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ve D-100 Karayolu’nda vatandaşlar, akan trafikte araçlarından inerek gösterdikleri saygı duruşuyla Ata’yı andı.

* Kadıköy’de binlerce vatandaş, 6.5 kilometre uzunluğunda ‘Ata’ya Saygı Zinciri’ oluşturdu. 

‘Hüzün sarayı’nda gözyaşları

Her 10 Kasım’da olduğu gibi binlerce kişi Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’na akın etti. Saygı duruşu sırasında bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. Aralarında çocukların da bulunduğu ziyaretçiler, Atatürk’ün odasına karanfil bıraktı. Türk Deniz Kuvvetleri’nin Barbaros sınıfı fırkateynlerinden TCG Salihreis ve beraberindeki tekneler de Dolmabahçe Sarayı önünde durdu.

Uzun süre sırada bekleyen vatandaşlardan 73 yaşındaki Melahat Aydın, “Saatlerce de dursak onu ziyaret etmeden gitmeyeceğiz” derken, çocuklarıyla beraber gelen Sefer Turan da, “Çocuklarımıza da ona olan sevgimizi her zaman öğreteceğiz, göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Valisi Davut Gül, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ali Sivri ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret ederek, Atatürk’ün odasına çiçek bıraktı.– İSTANBUL Milliyet

Halk Ata’sına koştu, Anıtkabir yine doldu taştı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi israhatgahı Anıtkabir, 10 Kasım’da her yaştan vatandaşla doldu taştı. Anıtkabir’i dün sabah saatlerinde önce devlet erkanı ve siyasiler ziyaret etti. Protokolün Ata’ya saygılarını sunmasının ardından, Anıtkabir vatandaşların ziyaretine açıldı. Başta Akdeniz Caddesi olmak üzere, Anıtkabir’i çevreleyen sokakları dolduran binlerce kişi, Aslanlı Yol’dan yerleşke girişine 120 bin metrekarelik anıt bloğunu da karış karış kapattı. Saatlerce azalmayan kalabalık, Atatürk’ün mozolesine doğru akın etti. Diğer günler mesai saatinde kapanan Anıtkabir, 10 Kasım’a özel olarak dün saat 22.00’ye kadar ziyarete açık tutuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir