Gaziantep’te yaralar sarılıyor

UĞUR YILDIRIM Gaziantep – Gaziantep Valisi Kemal Çeber, geçen süre içerisinde yapılanları ve yürütülen çalışmaları Milliyet’e anlattı:

“6 şubat depreminde Gaziantep’te 4126 bina yıkıldı, 1988 binanın da acil yıkılması gerekiyor. Ağır hasarlı bina sayımız 14 bin 319. Kent genelinde enkaz kaldırma çalışmalarının yüzde 77’sini tamamladık. Konteyner kentte kalan vatandaş sayımız 50 bin 63, memur sayımız 5 bin 843. Gaziantep’te 55 bin 906 kişi halen konteynerde kalıyor. Deprem konutlarımızın bir kısmı tamamlandı ancak binaları bitirmekle işlem bitmiyor. Vatandaşlarımızın grup grup toplu bir şekilde evlere yerleşmesini istiyoruz ki yeni yerleşime açılan bu bölgeler ve çevrelerinde oluşabilecek muhtemel sorunları bir anda çözelim. Ulaşım gibi, altyapı tamamlama çalışmaları gibi.

Öğrencilerin eğitimi…

Bir ay içerisinde inşallah önemli sayıda konutumuzu depremzede vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. 32 bin 687 kişiye nisan ayından itibaren toplamda 482 milyon TL kira desteğinde bulunuldu. Nurdağı ilçesinde 2928, İslahiye ilçesinde, 1594 olmak üzere toplam 4522 öğrencimiz prefabrik ve konteynerde eğitim görüyor. Bir Sinagog, 1 kütüphane, 2 kastel, 2 bedesten, 36 adet cami olmak üzere toplamda 40 tarihi eser, kalemiz de dahil olmak üzere 41 eser depremde hasar aldı. Restorasyon çalışmalarında, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından zarar gören 40 eserin 36’sının ihalesi yapıldı. Çalışmalar devam ediyor. Dördünün ihale çalışmaları da sürüyor. En kısa sürede onlar da yapılan ön çalışmaların ardından ihale edilecek.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir