Birçok kişinin günlük hayatını zindan edebiliyor! Kulak çınlamasına en iyi o geliyor

Birçok kişinin sıklıkla karşılaşabildiği kulak çınlaması uzun süreli durumlarda kişilere hayatı zindan edebiliyor. Kişinin kendisi tarafından algılanan ses veya gürültü olarak ortaya çıkan kulak çınlaması bazen hafif bir rahatsızlık yaratırken bazen de hayat kalitesini olumsuz etkileyecek kadar şiddetli seyredebiliyor. Böyle durumlarda uyku problemleri, konsantrasyon eksikliği ya da depresif durumlar yaşanabiliyor. Uzmanlar, birçok hastalığın kulak çınlamasını tetikleyebildiğine dikkat çekerek önemli uyarılarda bulunuyor.

SEBEBİ TAM OLARAK BİLİNMİYOR

“Kulağa ses uyarımı gelmediği halde kişinin zil, ıslık, tıklama ve uğultu gibi farklı sesler duymasına tinnitus yani kulak çınlaması denilir” diyen Doç. Dr. Ela Araz Server, bu sesin diğer insanlar tarafından duyulmadığını hatırlattı.

“Çınlamada duyulan ses işitme yolundaki organlardan herhangi birinde kendiliğinden oluşan elektrik deşarjı sonucu gelişir” diyen Doç. Dr. Server, şöyle devam etti: “Bu deşarjın sebebi iç kulakta yer alan koklea denilen organın hasarı, kulak sinirine dışardan bası, beyin aktivitelerinin bozulması gibi birçok sebepten olsa da çoğu zaman nedeni belirlenemez. Yüksek seslere maruz kalma, doğal yaşlanma süreci, baş veya boyun yaralanmaları, ilaç reaksiyonları, duygusal sıkıntı veya stres nedenler arasında yer alabilir.”

ŞİDDETİ DEĞİŞKENLİK GÖSTERİYOR

Kulak çınlamasının tek başına bir hastalık olmadığını belirten Doç. Dr. Ela Araz Server, bu sıkıntının aslında bazı tıbbi durumların belirtisi olduğuna dikkat çekti. Sesin her iki kulakta olabileceği gibi yalnızca tek bir kulakta da meydana gelebileceğini hatırlatan Doç. Dr. Server, şunları söyledi:

“Farklı tonlarda alçak bir kükreme ile yüksek bir çığlık arasında değişen perdede olabilir. Nadir durumlarda kulak çınlaması kişinin kalp atışıyla aynı anda ritmik bir nabız atışı veya uğultu şeklinde ortaya çıkabilir. Şiddeti hastaya göre değişir. Bazı durumlarda ses o kadar yüksek olabilir ki kişi konsantre olmakta veya dış sesleri duymakta zorlanır. Çınlama her zaman mevcut olabilir veya gelip gidebilir. Özellikle dış ortamdaki seslerin maskeleme etkisinin kalktığı gece uyku saatlerinde daha şiddetli hissedilir.”

‘ALTTA YATAN HASTALIKLAR TESPİT EDİLMELİ’

Kulak çınlaması tanısı için öncelikle kişilerin ayrıntılı bir kulak, burun ve boğaz muayenesinden geçmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Ela Araz Server, “Hastanın işitmesi odyometrik testler ile ölçülmeli. Bu test sonucunda eğer işitme kaybı tespit edilirse ayırıcı tanı için ileri görüntüleme tetkikleri, tomografi ve MR istenilir. Ayrıca yine altta yatan diğer hastalıkların tespit edilmesi için tam kan sayımı, sedimantasyon, tiroid hormonları, kolesterol kan şekeri düzeyleri gibi kan tetkikleri kontrol edilmeli. İlk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz bir KBB uzmanına başvurulmalı” diye konuştu.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Peki kulak çınlamasının bir tedavisi var mı? Doç. Dr. Ela Araz Server, bu durumun net bir ilaç tedavi şekli olmadığını hatırlattı. “Altta yatan sebep tespit edilmişse o zaman bu hastalık tedavi edilmeli” diyen Doç. Dr. Server, şu uyarılarda bulundu:

“Kulak çınlaması problemiyle karşı karşıya kalanlar kafein, alkollü içecek, tatlandırıcı, tütün ürünleri ve stresten uzak durmalı. Mümkün olduğunca sessiz ortamlarda vakit geçirilmeli ve mümkünse rahatlatıcı bir müzik gibi ufak bir ses eşliğinde çınlamayı maskeleyerek uyumaları önerilebilir. Maskeleme tedavisi en etkili yöntemlerden biri.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir