“Uçuş sırasında namaz kılmak riskli” dediği için işten atılan THY pilotu: Şikayet eden, yönetime yakın birisi

Kokpitte yaşanan ‘namaz-oruç’ diyaloğundan sonra THY pilotu işten atıldı. Pilot, kendisini şikayet eden kişinin her ikisi de Kartal İmam Hatip’ten mezun olan iki yöneticiyle yakın olduğunu söyledi.

Gazete Duvar’dan Can Bursalı’ya konuşan kaptan pilot, 20 yıl Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yaptığını, 2004’ten bu yana da Türk Hava Yolları’nda çalıştığını belirterek, kokpitte bulunanlara deneyimlerini aktardığını belirtti.

“Uçuşta bulunan first officier, 3-4 yıllık bir deneyime sahip. Dini hassasiyetlerinin yüksek olduğunu belirten birisiydi. Ama bana göre dini hassasiyetleri yüksek değil. Dini kullanarak mevkii edinmeye çalışan birisi” diyen kaptan pilot, kendisini şikayet eden first officier hakkında şunları söyledi:

“Bu kişinin babası, Londra’da bir okulda felsefe profesörlüğü yapmış bir adam. Ama galiba oğlunu ispiyoncu olarak yetiştirmiş.”

First officier ile namaz konusunda da konuştuklarını ifade eden kaptan pilot, “Ben de Müslümanım. Ama yaptığımız iş riskli. Bana, ‘Sizin tuvalete gittiğiniz sürede ben namaz kılabiliyorum’ dedi. Tuvalet bir ihtiyaç ama namazın kazası var. Uçuş bittikten sonra evinde de kılabilir” diye konuştu.

Kendisini şikayet eden kişinin Türk Hava Yolları İnsan Kaynakları Başkanı Ebubekir Akgül’ün kardeşiyle çok yakın ilişkili olduğunu da öne süren kaptan pilot “Başka bir pilot arkadaşım, şikayetçi olan kişinin, Türk Hava Yolları İnsan Kaynakları’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Çay’la birlikte haftada iki gün dini sohbetlere gittiğini söylemişti” dedi.

TIKLAYIN – THY pilotu, “Uçuş sırasında namaz kılmak riskli” dediği için işten atıldı iddiası

Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip’ten arkadaşları

Abdülkerim Çay ve Ebubekir Akgül’ün ortak özelliği ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küçük oğlu Bilal Erdoğan’la birlikte, aynı dönemde Kartal İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmaları.

Çay ve Akgül, 2015 yılından sonra Türk Hava Yolları’ndaki Kartal İmam Hatip Lisesi mezunlarının ağırlığının artmasından sonra göreve başlayan isimler arasında yer alıyor. Erdoğan’la birlikte 1999 yılında Kartal İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan Çay, 2015 yılında İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandıktan sonra İnsan Kaynakları Başkanı olarak Ebubekir Akgül’ü atamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir