‘Kuru Otlar Üstüne’: Cannes’da Nuri Bilge Ceylan rüzgarı

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”, 16-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen 76’ncı Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma’sında yarışıyor. Dünya prömiyerini dün Cannes’da yapan filmin oyuncu kadrosunda Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici yer alıyor.

“Kış Uykusu” filmiyle 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne değer görülen Ceylan’ın yeni filmi, Doğu Anadolu’nun ücra bir beldesinde zorunlu hizmetini yapmakta olan resim öğretmeni Samet’in başına gelen ve anlam vermekte zorlandığı olaylara odaklanıyor.

Ceylan, dün gerçekleşen gösterime film ekibiyle birlikte katıldı. Yönetmen, 197 dakika süren gösterimin ardından izleyicilere yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çok teşekkür ederim, teşekkür ederim… Ne diyeceğimi bilmiyorum. Üç saatlik bir filmi izlemek bugünlerde artık zor. Bugün burada bizimle olduğunuz için teşekkür etmek istiyorum. Uzun konuşmak istemiyorum çünkü film uzundu. Ama lütfen size birkaç kişiyi tanıtmama izin verin. Sanırım oyuncuları zaten tanıyorsunuz. Ekipten bazılarını tanıtayım… Senaryoyu Akın (Aksu) ve Ebru (Ceylan) ile birlikte yazdık. Kısmen onun notlarından ve günlüklerinden ilham aldık. Gerçek bir öğretmen… Aynı zamanda iki kişiye daha teşekkür etmek istiyorum. Uygulayıcı yapımcımız Oğuz, yapımcılarımızdan Alexandre Mallet-Guy, Almanya’dan Janine’i görüyorum, üçüncü sırada ise tüm yapımcıları görüyorsunuz. Bu kadar. Teşekkür ederim.”

İLK ELEŞTİRİLER

Film hakkındaki ilk eleştiriler de yayınlanmaya başladı. Variety yazarı Guy Lodge, “Nuri Bilge Ceylan, mizantropinin ayrıntılarını geniş, büyüleyici bir tuvale resmediyor” başlıklı yazısında şunları yazdı:

“Yoğun bir okul dramı, kışkırtıcı bir etik dersi, acı bir şekilde çatışan bir aşk üçgeni ve sıradan bir insan düşmanının acımasız anatomisi. Film Ceylan’ın yeteneğini 2011’deki ‘Bir Zamanlar Anadolu’dan bu yana en iyi şekilde gösteriyor.”

Next Best Picture yayın yönetmeni Matt Neglia da yaptığı sosyal medya paylaşımında şöyle konuştu:

“Nuri Bilge Ceylan’ın bugüne kadarki en karmaşık ve en iyi filmi olabilir. Üç saatlik film sabır gerektiriyor ancak sonuçlar ödüllendirici ve hayranlık uyandırıcı. İnsanın bencilliği ve davranışları neyin yönlendirdiği üzerine ustaca bir eser. Harika yazım, yönetim ve performanslar!”

Hollywood yazarı Leslie Felperin ise, film hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Nuri Bilge Ceylan, uzak bir kırsal topluluktaki öğretmenleri konu alan, Cannes’da yarışan son filmi ‘Kuru Otlar Üstüne’de memleketinin (kentli/kırsal, laiklik/inanç, bireysellik/gelenek gibi) bereketli ikiliklerini keşfetmeye devam ediyor. Kendisinden beklendiği gibi (bkz. 2014 Altın Palmiye ödüllü ‘Kış Uykusu’ ve 2018’de Cannes’da yarışan ‘Ahlat Ağacı’), bu son işi bugünün Anadolu’sunda geçse de 20. yüzyılın ortalarında varoluşçuların sevdiği ve Ceylan yeni bir amaçla hayata döndürene kadar unutulmuş olan, kayıp ve ağır bir 19. yüzyıl Rus romanlarının adaptasyonu gibi duruyor.”

12 Temmuz’da Fransa’da vizyona girecek filmin, Türkiye vizyon tarihi henüz bilinmiyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir