İngiltere basınından ‘seçim’ yorumu: Otokrasiye doğru bir adım mı?

İngiltere merkezli The Guardian gazetesi, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine ilişkin bir başyazı yayınladı. Editoryal kurulun kaleme aldığı analiz, “Guardian’ın Türkiye’deki seçim sonuçlarına bakışı: Otokrasiye doğru bir adım mı?” başlığı ile okuyucularla paylaşıldı.

“Seçmenlerin, Recep Tayyip Erdoğan’ın otoriter milliyetçi tarzına sırtını dönmek üzere olduğuna inanmak için iyi nedenler var gibi görünüyordu” denilen yazıda, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim öncesi anketlerinde az farkla önde görüldüğü hatırlatıldı. Millet İttifakı’nın “İlk turda bitirelim” sözlerine işaret edilen yazıda, “Bu iyimserliğin ne yazık ki yersiz olduğu ortaya çıktı” ifadeleri kullanıldı.

‘MUHALEFETİN GİRİŞİMLERİNİ ENGELLEYECEK’

“AK Parti önderliğindeki koalisyon mecliste de sürpriz bir şekilde çoğunluğu elde etti” denilen analizde, şöyle devam edildi: “Bu sonuç, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerin sonucu ne olursa olsun, muhalefetin Türkiye’ye parlamenter demokrasiyi geri getirme girişimlerini engelleyecektir. Görevdeki avantajı ve AK Parti’nin meclisteki zaferinin sağladığı ivmenin birleşimi, Erdoğan’ın artık giderek otokratikleşen iktidarını muhtemelen üçüncü on yıla yayacağı anlamına geliyor.”

Muhaliflerin, gazetecilerin, Kürtlerin, kadın hakları savunucularının ve LGTBİ+’ların siyasi baskıya maruz kaldığı belirtilen yazıda, seçim sonuçlarının ‘hayal kırıklığı’ yarattığı değerlendirmesine yer verildi.

‘MİLLİYETÇİ SEÇMENLER ARASINDA İLERLEME KAYDEDİLMELİ’

Kılıçdaroğlu’nun ‘seçmeni ikna etmek için 2 haftası olduğu’ belirtilen yazıda, muhalefetin ‘daha az varlıklı milliyetçi seçmenler arasında ilerleme kaydetmesi gerektiği’ değerlendirmesi yer aldı: “Kılıçdaroğlu’nun ittifakının, beklentilerini boşa çıkaran cumhurbaşkanlığı yarışında kadranı değiştirmek için iki haftası var. Ezici bir çoğunlukla Erdoğan’ın tarafında olan saldırgan medya göz önünde bulundurulduğunda, bu çok zor bir görev olacak.”

Başyazı, “Erdoğan, muhafazakar işçi sınıfını, haklarını koruyacak liderin kendisi olduğuna ikna etti. Kılıçdaroğlu aksine ikna edemezse orta vadede Türkiye demokrasisinin görüntüsü kasvetli görünüyor” ifadeleriyle sonlandırıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir