Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’den deprem bölgesindeki 11 il için “serbest bölge” önerisi

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, depremden etkilenen illerin yeniden ayağa kaldırılması için “serbest bölge” önerisini getirdi.

Deprem bölgesini yerinde inceleyen ve yüksek ekonomik potansiyelin harekete geçirilmesi için ihtiyaçları gözlemlediğini belirten Tüzmen, “Öncelikle bu illerde morale ihtiyaç var. Psikolojik anlamda yeniden ayağa kalkma motivasyonu için bir dizi adımlar atılmalı. Bunların başında bu illerin gelir ve kurumlar vergisinden muaf hale getirilmesi geliyor” dedi.

Tüzmen, “Bunun sağlanabilmesi için ayağı yere basan bir proje olarak serbest bölgeyi düşünebiliriz. Çok büyük ölçekte bir serbest bölgeden bahsediyoruz. İçerisine bütün organize sanayi bölgelerini alacak, depremden zarar gören illeri gelir ve kurumlar vergisinden muaf haline getirilmesiyle dışarı giden göçün geri gelmesini sağlayacak bir serbest bölge düşünmek gerekiyor” dedi. ü

Hürriyet’e konuşan Tüzmen, özetle şunları anlattı:

“Serbest bölge avantajlı bir yatırım ve ticaret olanağı getireceği için bu iller çok hızlı bir şekilde ayağa kalkacak. Bölgeyi düşündüğünüz zaman Türkiye’nin GSMH’sının yüzde 10-15’ini kapsıyor. Büyük oranda Türkiye’nin önemli bir bölgesi ama büyük bir felakete uğradı. Bahsettiğim avantajın kendilerine verilmesi halinde bölge hızla kendini toparlayacak. Bölgeleri dolaştıktan sonra geri dönüş ve yerli sermayenin de yeterli olmayacağını gözlemledim. Burayı ayağa kaldırmak ancak yabancı sermayeyi de çekerek olacak. Bunun için de sağlam bir serbest bölge altyapısını herkese vermek lazım.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir