Biden: Gazze’de ateşkes ilan edilmesi mümkün değil

ABD Başkanı Joe Biden, Illinois eyaletine yapacağı seyahat için Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce açıklamalarda bulundu.

AA’nın aktardığına göre, İsrail’in Filistin’e saldırılarında ateşkes olasılığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Biden, Gazze’de ateşkes ilan edilmesinin ‘mümkün olmadığını’ dile getirdi. ABD Başkanı, rehinelerin salınması konusunda da hala ‘iyimser’ olduğunu ifade etti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: İKİ İNSANİ KORİDOR OLUŞTURULACAK

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby 9 Kasım’da İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bulunan sivillerin çıkışı için saldırılara günde 4 saat ara vermeyi kabul ettiğini bildirmişti. Kirby, konuya ilişkin açıklamasında, Gazze’nin kuzeyindeki sivillerin bölgeden ayrılması için saldırılara verilecek her 4 saatlik aranın İsrail tarafından 3 saat önceden duyurulacağını belirtmişti.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki bölgelerde bulunan sivillerin ‘kaçması’ için iki ‘insani koridor’ oluşturulacağını duyurdu. Patel, “İnsanların Gazze’nin kuzey kesimindeki çatışma bölgelerinden kaçmasına olanak tanıyan iki insani koridor oluşturulacak. Son birkaç gündür her gün 4-5 saat açık olan bu türden ilk koridor, şimdiden binlerce insanın daha güvenli alanlara ulaşmasını sağladı” ifadelerini kullandı.

‘SİVİLLERİN ZORLA TEHCİRİNİ DESTEKLEMİYORUZ’

Patel, Gazze sahili boyunca açılacak ikinci rotanın, binlerce kişinin ‘güneydeki daha güvenli alanlara’ ulaşmasını sağlayacağını savundu. ‘Filistinli sivillerin Gazze’den zorla tehcir edilmesini desteklemediklerini’ hatırlatan Patel, “Gazze’yi evi olarak gören Filistinli sivillerin, bu çatışma sırasında herhangi bir nedenle ayrılmayı başarmışlarsa geri dönme olanağına sahip olmaları gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu. Patel, ABD’nin, çatışmadan sonra Gazze’nin ‘yeniden işgal edilmemesi’ ve bölgeyi ‘abluka altına alma veya kuşatma’ girişiminde bulunulmaması gerektiği yönündeki tutumlarını yineledi.

SATTERFIELD: GAZZELİLERİN GELECEĞİ GAZZE’DE

ABD Orta Doğu İnsani Meselelerden Sorumlu Özel Temsilcisi David Satterfield da dün ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Dubai Bölge Medya Merkezi tarafından çevrim içi düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Satterfield, burada yaptığı açıklamada, “Gazzelilerin geleceği Gazze’de, başka bir yerde değil. Temel prensip olarak Gazze nüfusunun yerinden edilmesini desteklemiyoruz veya yerinden edildiğini görmek istemiyoruz” dedi.

ABD’nin odak noktasının, mevcut koşullar altında, Gazze’nin güney ve orta kesimlerindeki Filistinli sivillerin ihtiyaçlarını mümkün olduğunca sürekli ve sürdürülebilir temelde karşılamak üzere insani yardımları harekete geçirmek olduğunu ifade eden Satterfield, “Şu anda yardım seviyesini günde yaklaşık 100 tıra çıkardık. Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarına göre ihtiyaç duyulan temel insani yardımın Gazze’nin güneyine ulaştırılması için daha yüksek bir yardım seviyesini hedefliyoruz” diye konuştu.

‘BÖLGEDEN GÜVENLİ TAHLİYELERE ODAKLANDIK’

ABD ve diğer ülke vatandaşlarının bölgeden güvenli şekilde çıkışlarını sağlamaya odaklandıklarını belirten Satterfield, “Umuyorum ki kuzeyden güneye güvenli geçiş için dört ila beş saatlik insani molalar, bu tür hareketlerin kolaylaştırılmasını sağlayacaktır” dedi. Satterfield, gelecek günlerde Gazze’nin güneyindeki nüfusun temel insani yardım açısından asgari ihtiyaçlarının karşılanabileceğini umduklarını belirtti.

Temiz içme suyunun ulaşılabilirliğini artırmak için de çalıştıklarını kaydeden Satterfield, İsrail’den gelen iki boru hattının tekrar açıldığını, Gazze’nin güney ve orta bölgelerindeki tuzdan arındırma tesisi ve uydu tesislerinin çalıştığını söyledi.

‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM TEK NİHAİ GARANTÖR’

Satterfield, “İki devletli çözümün hem İsrail hem de Filistinliler için barışçıl geleceğin tek nihai garantörü olduğuna inanıyoruz” diye konuştu. İsrail’in Gazze’yi işgalini ya da Hamas’ın iktidarda kalmasını istemediklerini vurgulayan Satterfield, ‘maksimum düzeyde insani yardımın mümkün olduğu kadar çok sayıda Gazzeliye mümkün olduğu kadar emniyetli şekilde sağlanması’ gerektiğine inandıklarını söyledi.

Gazze’nin kuşatılamayacağına, siyasi bir mesele olarak Gazze’nin Batı Şeria’nın geleceğinden ayrılamayacağına inandıklarını belirten Satterfield, “Gazze ve Batı Şeria’yı da içeren iki devletli çözüm, hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin ihtiyaçlarını, gerçek ihtiyaçlarını karşılamanın kesin yoludur” ifadelerine yer verdi.

Satterfield, bölgeye hastane gemilerinin konuşlandırılması konusunda İsrail’le görüşen çok sayıda uluslararası taraf ve devlet olduğunu kaydetti. Gazze’deki çocuk ölümlerine karşı ABD’nin ne gibi önlemler almayı düşündüğüne yönelik soruyu da cevaplayan Satterfield, “Sivil kayıpların en aza indirilmesi amacıyla İsrail’e ve ordusuna çeşitli şekillerde danışmanlık yapmak, birlikte çalışmak, yardım ve tavsiyelerde bulunmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx